Informace pro dobrovolníky a návštěvníky:

– Lepší číst a dobře promyslet, než nečíst a utratit za 2 jízdenky v jeden den.

– Přijeďte jenom, pokud nám opravdu chcete pomoct a má to pro vás vnitřní smysl. V současnosti hledáme někoho na převážně  chlapskou práci (vidle, sekera, přenos těžkých věcí...).   Při tom je samozřejmě  možno s námi průběžně diskutovat o tom co tady děláme a proč.

– Na farmě jsme zatím jen 3 stálí obyvatelé (dosud žádná rodina), Mirek, Ondra a Roman.

– Chcete-li se vyhnout zklamání, před příjezdem nám prosím shrňte svá očekávání.

– Neostýchejte se předem sdělit, máte-li nějaké omezení jako kýlu, celiakii, alergie (máme tu zvířata, prach, pyl...), chcete přijet se zvířetem...

– Pokud vyžadujete řádně uklizené prostředí, tak pravděpodobně hledáte jiné místo než to naše.

– Nepotřebujeme uklízečky, kuchařky ani lidi, kteří by nám šéfovali.

– Neočekávejte prosím, že když sem přijedete kdykoliv bez ohlášení a domluvy předem,  že nás tu najdete a budeme mít čas se vám věnovat.

– Část informací zde může být občas zastaralá, nestíháme popisovat všechny změny.

– "Prostředí je tu díky prastarých dubům, labyrintu, pozitivnímu vyzařování geologického podloží, zvířatům i celkové dlouhodobé vizi natolik eko-, inspirující a uklidňující, že je jakékoliv kouření čehokoliv zbytečně narušuje. Respektujte to prosím..." – Vlastimil Marek

Požadavky & prosby:

O dobrovolníkách: Jako dobrovolníky upřednostňujeme lidi, kteří mají skutečný zájem o ekologii a duchovno. Lidi, které by motivovalo především to, na čem by tu dělali a okolnosti jako např. cestování až v druhé řadě. Upřednostňujem lidi, kteří se nebojí zeptat, než aby udělali nějakou velkou hloupost. Lidi, kteří jsou samostatní v rozumné míře, tj. bez instruktáže zvládnou základní práci, složitější s instruktáží a závažnější potíže se nepokouší řešit sami (pokud to ovšem není poslední rozumná možnost).
Třízení odpadu: Nápisy "Pouze plasty" na odpadkových koších si (jako jedny z mála zdejších) nedělají srandu, tak do těchto košů a popelnice prosím ani potají neházejte nic jiného, ;). A co s ostatními věcmi? Odpadní papír je dobré skladovat minimálně na podpal. "Bio-odpad" chutná některým hospodářským zvířatům, nebo jej můžete dát na kompost, ale v žádném případě ho tajně nesplachujte do WC či umyvydla, tím se navíc ucpává sifon. Kovy zatím shromažďujem v džungli západně od největšího rybníčku. Na případné sklo tu máme také koš. A některé z ostatních věcí lze např. zakomponovat do uměleckých děl.
Soukromí a nevtíravost: Respektujte prosím soukromí a do našeho bytu se snažte chodit spíše jen tehdy, pokud potřebujete na WC, do vany nebo vařit v kuchyni (časem tyto podmínky chceme zlepšit). Mirek a Ondra jsou od přirozenosti spíše introverti, a tak od nich prosím neočekávejte něco jiného.
Rozumná doba příjezdu: Snažte se přijet nejpozději cca před osmou hodinou večer a ráno cca až po deváté hodině, abyste nenarušovali některé naše denní rituály, ;).
Možnost být trvalým členem komunity: Dobrovolníci, kteří nabudou pocitu, že zde nalezli své místo v životě, kde se mohou plně seberealizovat, zde časem po domluvě mohou nalézt i svůj domov a stát se tak nezávazně jedním z nás.
 

Doprava:

Poloha: Přibližné GPS-souřadnice Ekozámečku Stroupeček jsou 50°21'36.144"N, 13°29'27.918"E. Jak se k nám chcete dostat, to už necháváme na vás.
Bez auta: Pokud nemáte k dispozici auto, motorku nebo něco podobného, ideální je najít si spojení do Žatce nebo okolí (idos.cz) a odtud už vás můžeme po domluvě  odvést autem přímo na farmu, popřípadě můžete jít pěšky.
 

Životní podmínky pro dobrovolníky:

1)Místnost pro dobrovolníky:

Postele: Dvě postele s peřinami a na úkor místa lze přidat další (mx. cca 6 při větší akci) bez peřin (ve větším počtu spácáky s sebou), jinač je pochopitelně možné stanování.
Topení: 3 radiátory napojené na centrální topení. V případě poruchy lze zatopit v jednich ze 2 kamnech (na jednich lze i vařit na plotně/ v troubě).
Nábytek: Zamykatelné skříně, noční stolky, stoleček, židle, sedačka a dle potřeby lze přinést další nábytek, mámé ho tu plno...
Další vybavení: vysavač, lampičky, v oknech jsou sítě proti obtížnému hmyzu, ...
Čistota:  Nově se u nás doma už zouváme a máme tady koberce. Ale i tak se jedná o venkovskou farmu k. Taky tady míváme prach ,pyl, zvířecí chlupy.... . S tím se nedá nic dělat.
 

2)Higiena:

Umyvadlo: V našem bytě je jedno umyvadlo, kde teče studená voda ze studny pod Veledubem.
Záchod: Jeden splachovací v našem bytě (v budoucnu chystáme druhý pro dobrovolníky) nebo přírodní.
Vana a sprcha: Je k dispozici vana i sprchový kout , kde po zatopení v kotli teče i teplá voda.

Pračka: K dispozici je automatická pračka.
 

3)Kuchyň a stravování:

Nárok na naše jídlo: Oficiálně ho mají pouze dobrovolníci. Většinou si tu každý vaří sám z našeho společného (nemusí si nic kupovat). Ostatní dlouhodobější návštěvníci by si měli obstarat své vlastní jídlo. Jinač se lze domluvit indiviuálně.

Kuchyňské nástroje: pánve teflonové i obyčejné, odšťavnovač, hrnce, škrabka, sítka, odměrka, misky, struhadla, hrnečky, příbory...
Ohřev: K dispozici jsou propanubutanové láhve a jednohořákový vařič. Dále elektrická dvou-plotýnka a remoska. Jinač lze použít i plotnu či troubu kamen v místnosti pro dobrovolníky (ale už dlouho k tomu nedošlo). A v neposlední řadě lze vařit v kotlíku zavěšeném na trojnožce nad ohněm.
Chlazení: Naproti místnosti pro dobrovolníky je lednička určená pro lidi (její součástí je menší mražák) a nad ní jsou dva mražáky s potravou pro zvířata .
Mléko a m-výrobky: Obvykle je denně čerstvé Jůlinčino kravské mléko. Pomocí syřidla lze připravit sýr, mozzarellu, Tibetskou houbou kefír (2016: momentálně jí nemáme), zkyslé mléko lze převařit na tvaroh, z vrchní smetany lze vytřepat máslo a přehřátím i čisté Ghi.
Zelenina: Kdokoli si tady může po domluvě zasadit, obstarávat a konzumovat téměř jakoukoli zeleninu či ovoce. Obvykle tu přes léto vždy něco roste.
Voda: Momentálně (2016) voda teče kohoutkem přepadem ze studny pod Veledubem. Je bohatá na železnaté aj. ionty, takže ne každéme chutná, a proto tu máme na pití pro dobrovolníky i balenou vodu. Nově používáme i filtrační konev.
Vajíčka: Slepičky denně snáší čerstvá vajíčka (ale kolem zimy méně).
Externí potraviny: Občas je možné zajet nakopit do Žatce (dokud současný systém funguje) a některé základní potraviny lze sehnat v nedalekém obchůdečku ve Stroupči, cca 1km od naší farmy (předem si skontrolujte sporadickou otevírací dobu).

Otevírací doba obchůdečku ve Stroupči , od naší farmy vzdáleném cca 1km:
Pondělí: 8:30 - 11:00 a 14:00 - 16:00
Úterý: zavřeno
Středa: 8:30 - 11:00 a 14:00 - 16:00
Čtvrtek: 8:30 - 11:00 a "Sudý kalendářní týden zavřeno, lichý kalendářní týden 14:00 - 16:00"
Pátek: 8:30 - 11:00 a 14:00 - 16:00
Sobota: 8:30 - 10:30
Neděle: zavřeno

 

Druhy a okolnosti činností:

Zahrádka: Na jaře se sází (něco i přes léto), průběžně se pleje, zalévá a sklízí... A do budoucna chystáme celoroční skleník.
Tvoření: Pokud máte zkušenosti s jakýmkoli druhem účelového tvoření (obzvlášť alternativním), můžete nám pomáhat s opravou usedlosti a obnovou jejího okolí. A se základními věcmi kolem oprav i bez zkušeností (přesun materiálu, uklid, kopání, natírání...). Momentálně (2017) je tu plno praktické tvůrčí práce...
Vlastní práce: V neposlední řadě nabízíme možnost vymyslet si svou vlastní kreativní prospěšnou práci, která by vás bavila a byla přímo v zájmu rozvoje Ekozámečku. V takovém případě to s námi prosím nejprve důkladně prodiskutujte (a to v čase, kdy budete vědět, že nejsme zaměstnáni něčím jiným).
Zvířátka: Mnoho práce zahrnuje starání o zvířátka. Hlavně kravičky . Vyvážení hnoje, doplňování vody a krmení,případně  zavírání slepic , kachen a hus na večer, ...spousta dalších činností dle aktuální potřeby
Flexibilita: Dobrovolník by měl být flexibilní vůči aktuálnímu dění na farmě.
Délka činností: Dobrovolníci pomáhají komunitě alespoň  cca 6 hodin denně 6 dnů v týdnu. Přesný čas je smlouván individuálně dle momentálních okolností.

 

 

 

Zajímavosti

Seznam Zajímavostí

09.08.2012 13:24
Agnihotra Vrakodávný dub Ekologie (tento seznam je zastaralý, podívejte se na NOVĚJŠÍ)